BIK - czyli Biuro Informacji Kredytowej
opublikowano 2017-10-16 12:00:00

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, której zadaniem jest głównie gromadzenie historii kredytowej klientów banków i SKOK'ów a także udostępnianie tych danych na prośbę instytucji współpracujących. Zebrane przez BIK informacje są głównie informacjami zawierające dane pozytywne, to znaczy takie, które informują banki o prawidłowo spłacanych zobowiązaniach. Dane te tworzą historię kredytową, która może służyć uwiarygodnieniu klienta starającego się o kredyt lub pożyczkę. Poniżej kilka pytań i odpowiedzi, które pozwolą Państwu zapoznać się bliżej z tą instytucją.

 

Czy BIK jest czarną listą dłużników?

Wiele jednak osób traktuje BIK jako czarną listę dłużników i bacznie pilnuje aby się tam nie znaleźć. Sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje, otóż samo podpisanie umowy z bankiem lub SKOK'iem o pożyczkę/kredyt jest już swego rodzaju wpisem do BIK'u. Chodzi głównie o to, że otrzymując jakikolwiek kredyt pozwalamy aby nasza historia spłaty trafiła właśnie do BIK. Od nas już zależy czy ta historia będzie pozytywna czy negatywna. Dlatego też nie możemy nazwać BIK'u czarną listą ponieważ w większości przypadków figurują tam informacje o terminowych spłatach kredytów. Dodatkowo, BIK dostarcza tzw. scoring kredytowy w której oceniana jest nasza zdolność kredytowa.

 

Czy BIK decyduje o przyznaniu kredytu/pożyczki?

Nie. BIK jedynie przedstawia naszą historię oraz ocenę. Jednak to od instytucji w której staramy się o pieniądze zależy to czy je dostaniemy czy nie. Niemniej jednak, ocena BIK jest oceną, która zwykle mocno wpływa na decyzję.

 

Mam "złą" historię w BIK, czy mogę starać się o kredyt?

BIK nie podejmuje decyzji o przyznaniu kredytu a jedynie przedstawia historię danej osoby. Wszystko zależy od instytucji w której pożyczamy pieniądze. Można ze "złą" historią kredytową starać się o kredyt ale wymagać to może poręczenia osoby, która posiadać będzie lepszą ocenę niż nasza.

 

Mam złą historię w BIK, czy to oznacza, że już nigdy nie będę mógł/mogła starać się o kredyt?

Nie. Jeżeli dzisiaj mamy złą historię nie oznacza to, że już zawsze będziemy niewiarygodni dla banków. BIK w wystawianiu Twojej oceny zwykle pomija zdarzenia figurujące powyżej trzech lat pod warunkiem, że zostały one już uregulowane.

powrót do listy artykułów